Informacje
i rezerwacje

33 856 58 75
33 856 58 94

Pierwsza wizyta na siłowni nie musi być stresująca, trzeba się jednak do niej dobrze przygotować. Co zabrać, ile czasu poświęcić, jak go zaplanować i jak sobie poradzić z tym nowoczesnym sprzętem?! O pomoc poprosiliśmy trenera personalnego Mateusza Wantuloka, którego spotkacie w naszej nowoczesnej strefie fitness.

Mateusz Wantulok – Mistrz Polski w kombinacji norweskiej. Były trener reprezentacji Polski w kombinacji norweskiej oraz instruktor ćwiczeń siłowych. Obecnie trener personalny w naszej strefie fitness w Mecial & SPA Prestige Club.

Skorzystajcie z doświadczonego zawodnika i trenera, a wizyta na siłowni będzie przyjemnością i ulubionym rytuałem.

Na siłownię zabierz:

  • ubranie trenigowe (koszulkę, krótkie spodenki lub spodnie dresowe i sportowe buty na płaskiej podeszwie),
  • szampon, żel pod prysznic, klapki, dwa ręczniki (duży do kąpieli i mniejszy do ćwiczeń – kładź się zawsze na nim, kiedy będziesz ćwiczyć na ławeczkach),
  • butelkę wody (pij małymi łykami w przerwach między seriami),
  • jeśli chcesz uniknąć odcisków, przydadzą się również rękawiczki do ćwiczeń (podobne do tych, jakich używają kolarze).

Porozmawiaj z instruktorem/trenerem personalnym

Pierwszy trening rozpocznij od rozmowy. Powiedz czy uprawiasz jakiś sport i jak wygląda Twoja aktywność fizyczna. Ważne byście wspólnie ustali co chcesz osiągnąć i jakie masz oczekiwania. Cele muszą być realne, a harmonogram pozwoli Ci na kontrolowanie efektów, ale też ułatwi trzymanie dyscypliny. Poproś instruktora/trenera personalnego by pokazał, jak prawidłowo ćwiczyć na przyrządach. Przyjrzyj się dokładnie, jak należy trzymać i prowadzić ciężar. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeśli wydają Ci się niemądre lub banalne. Masz prawo tego nie wiedzieć, a instruktor udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji i niezbędnej pomocy.

Siłownia – czas start

Każdy trening zacznij od rozgrzewki. To podstawa, by uniknąć kontuzji oraz przygotowć organizom do wzmożonego wysiłku. Wystarczy 15 minut ćwiczeń aerobowych, gibkościowych i siłowych z małymi obciążeniami lub własnym ciężarem.
Przykład:
Ćwiczenia aerobowe (5-10 minut): ćwiczenia na bieżni, steperze, rowerku stacjonarnym albo ergometrze wioślarskim.
Ćwiczenia gibkościowe (5 minut): skłony do przodu i na boki, skręty tułowia i wymachy rąk. Stretching dynamiczny.
Ćwiczenia siłowe (5 minut): ćwiczenia z hantlami 1-5 kg, przykłady bez obciążenia, pompki. Zrób dwie serie po 10 powtórzeń.

Zacznij od maszyn! Maksymalna koncentracja na technice!

Wolne ciężary dają o niebo lepsze efekty w budowaniu siły,  ale dla początkującego mogą się okazać dość niebezpieczne. Aby wykonywać ćwiczenia z hantlami czy sztangą, niezbędna jest poprawna technika. Trzeba zwracać uwagę na wiele aspektów! Organizm jest elastyczny i kompensuje braki techniczne, ale wszystko do pewnego stopnia i czasu. Później lawinowo zaczną nas nękać kontuzje.

Przykład? Okrągłe plecy przy podnoszeniu ciężaru z ziemi, brak stabilizacji kolan, miednicy, barków itd. Dlatego warto kilka treningów wykonać pod okiem dobrego trenera personalnego, instruktora, który pozwoli nam bezpiecznie wejść w świat ćwiczeń na siłowni.

Pierwsze 4 tygodnie radzę przeznaczyć na wstępną adaptację ruchową, podczas której pracujemy nad całym naszym ciałem. tworząc obwody sytuacyjne składające się z 8 do 12 ćwiczeń.

Serdecznie zapraszam do do strefy fitness, gdzie otrzymacie Państwo fachową pomoc wykwalifikowanych trenerów oraz skorzystacie z nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu. Życzę satysfakcji z ćwiczeń na siłowni i efektów motywujących do dalszych treningów. 

 MEDICAL & SPA PRESTIGE CLUB

ul. Sanatoryjna 7
43-450 Ustroń

Informacje i rezerwacje:
tel. 33 856 58 75, 33 856 58 94
e-mail: spa@uzdrowisko-ustron.pl